אירופה בירושלים

מתוך בית הארחה רומנטי וקסום העומד לרשות הקבוצה נצא למפגשים וסיורים בסמטאות העיר
העתיקה וסביבותיה. שלושה ימי טיול בקבוצה קטנה בהם נגלה את סיפורה של ירושלים בתקופה
מרתקת של עברה בה הפכה למחוז כיסופים ומשאת לב עבור המעצמות האירופיות.

טופס התעניינות

נציגנו יחזור אליכם בהקדם

מתוך מבנה רומנטי וקסום שנבנה בסוף המאה ה-19, נצא לשלושה ימי סיור בהם נגלה את סיפורה של ירושלים בתקופה מרתקת של עברה. כמו עולי רגל רבים לפנינו, נתאכסן בבית ההארחה הלותרני, וממנו נצא לסיורים בסמטאות העיר העתיקה,  בהם נכיר את ירושלים של לפני 150 שנה. נתהה כיצד מקום שכוח אל במזרח התיכון הופך תוך זמן קצר למחוז כיסופים ולמשאת לב עבור המעצמות האירופיות, ונשאל כיצד נכנסים לסיפור אינטרסים פוליטיים, ציונות נוצרית והכמיהה היהודית הותיקה לציון.
נסייר בין מקומות, מבנים ודמויות אשר עיצבו את אופיה האסתטי והתרבותי של ירושלים, ונכיר מבפנים מבנים מונומנטליים ומרהיבים של אירופה הירושלמית, אבל בדרכנו גם נגלה פינות קסם של חיים החבויים בחצרות נסתרות מעין.

הסיור הוא בקבוצה קטנה ואינטימית של 8-25 משתתפים, המאפשרת הזדמנות להיכרות מעמיקה וללמידה משותפת בתנאים בטוחים. 

פירוט הטיול לפי ימים:

"האיש החולה על הבוספורוס" – אירופה מתעוררת

נתכנס בשעה עשר בתחנת האוטובוס מול חניון קרתא. את חפצינו נותיר כאן והם יחכו לנו במלון . מכאן נצא יחד אל העיר העתיקה. 

נחלוף על פני מלון "אימפריאל" בעל ההיסטוריה העשירה, סניף הדואר האוסטרי, המרכז השוודי לתיאולוגיה ונגיע אל בית ההארחה הלותרני, נתמקם ונפגוש בגינה היפהפיה את מנהלי המקום שיקבלו את פנינו ויספרו לנו אודות המקום.

לאחר הקדמה קצרה על הרקע ההיסטורי למסענו אל אירופה בירושלים נצא לשוק אבטימוס היווני, שם נאכל ארוחת צהריים קלה.

משם נמשיך לתכנית הסיור שלנו בהר ציון.  בדורמיציון ניפגש עם אחד מאבות המנזר, נשמע על חיי הנזירים ועל הסיבות שהביאו אותם לירושלים. נבקר בכנסיית האגיה מריה ציון, נאזין לקולו המכושף של העוגב בקונצרט קצר ונטפס בהדרכת אחד הנזירים אל הגג, שהיה מעוז משמעותי אל מול הצבא הירדני בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל.

ממש מאחורי המנזר נמצא בית העלמין הפרוטסטנטי. תוך כדי סיור בין המצבות נכיר דמויות שעיצבו את אופיה של ירושלים במאה ה-19: הבישוף סמואל גובאט, שהתנגד לניסיונות הניצור של היהודים בארץ, ויוהאן לודוויג שנלר, מייסד בית היתומים הסורי, שהפך למודל למעורבות חברתית נוצרית בכל רחבי המזרח התיכון. נכיר גם את ויליאם פלינטרס פטרי, מייסד המערכת הראשונה לתיארוך ממצאים ארכיאולוגיים, ואת קונראד שיק, הארכיטקט של המלון היפהפה שלנו, שבנוסף לאינספור פרויקטים אחרים תכנן ובנה גם את מאה שערים.

נחזור לבית ההארחה שלנו דרך הרובע היהודי. מול בית רוטשילד, מוסד צדקה מרכזי ברובע, נשמע עוד על הקשרים המפתיעים בין מעורבות אירופאית בירושלים לבין פילנתרופיה יהודית.

לאחר ארוחת הערב נאזין לקונצרט רגוע בפטיו הרומנטי של בית ההארחה ונסיים את היום מול הנוף הלילי החד-פעמי של גגות העיר העתיקה וכיפת הסלע המוארת

יום 2 – הציפיה למשיח והאימפריאליזם: ההתפשטות האירופית במזרח

נתחיל את יומנו ב"צרפת בירושלים”, שטח צרפתי ריבוני בתוך העיר העתיקה. נבקר בכנסיית אנה בעלת האקוסטיקה הייחודית, אחת משלוש כנסיות צלבניות ששרדו בשלמותן בארץ הקודש. במתחם נמצאות גם בריכות בת’סדה, מהן נשאבו המים בתקופת בית שני לצורך שטיפת הר הבית משרידי הקורבנות.

בויה דולורוזה, דרך ייסוריו של ישו, נחלוף על פני “אוסטריה בירושלים” וההוספיס האוסטרי – אכסניית עולי הרגל הראשונה בעיר העתיקה. מי לא שמע על שטרודל התפוחים המפורסם שלה? מגג הבניין האימפריאלי הבולט בסביבתו נזכה בנקודת תצפית ייחודית על גגות העיר העתיקה וסמטאותיה. לאחר קבלת פנים של מנהל האכסניה, וארוחת צהריים קלה נמשיך לכנאפה מתוקה אצל “ג'עפר" בדרכנו חזרה לאכסניה שלנו ונפרוש ל"שלאפשטונדה".

אחרי הצהריים נרחיק רק כמה צעדים למוריסטן ול"גרמניה בירושלים": כנסיית הגואל הלותרנית, שמגדלה הינו אחד מנקודות הציון הבולטות בעיר, משמשת כיום כמרכזה של הקהילה הפרוטסטנטית המאוחדת בישראל, ירדן והרשות הפלסטינית. נתכבד בקפה ועוגה בחצר הפנימית העתיקה של מנזר רומנטי מהמאה ה -12 ונפגוש כומרית דוברת עברית, אשר תדריך אותנו בכנסיה ותפתח לנו צוהר לחיי הקהילה המורכבים.

במרחק קצר משם נבקר בחצר המנזר האתיופי שעל גגות כנסיית הקבר, שגם בה נסייר.

דרכנו תעבור על גגות העיר העתיקה ותוביל אותנו חזרה לבית ההארחה.

נאכל ארוחת ערב  ולאחריה נסכם את היום בשיחה על הקשר בין "הטמפלרים, הציונות ודונלד טראמפ”. על מרפסת הגן של בית ההארחה נוכל לעבד את הרשמים מהיום המלא שעברנו.

יום 3 – מלחמת התרבות בירושלים – מיסיון ושאיפה לגאולה

נתחיל את יומו האחרון של הטיול בגיחה קצרה אל מחוץ לחומות העיר העתיקה, לא לפני שנבקר באחת משלוש טחנות הסומסום שעדיין פועלות בעיר בשיטות העתיקות ונגלה את סודותיה של הטחינה הירושלמית האמיתית.  לאחר מכן נבקר ב"בית פאולוס”. נסייר בבניין הטמפלרי המרשים, כולל סיור בחדר הקיסרי הנסתר שנפתח רק לאחרונה לביקור. מגג בית פאולוס נהנה מנוף פנורמי מרהיב ובלתי מוכר של כל העיר העתיקה, הר הזיתים והר הצופים וכן מתצפית על שלל מבנים אירופאים מרשימים אחרים סביב חומות העיר. במרתף הבית מחכה לנו מוזיאון קטן עם דגמים של מבנים ירושלמים ייחודיים בתכנונו של מיודענו, האדריכל והארכיאולוג קונראד שיק.

את הפסקת הצהריים נערוך במלון ירושלים, המהווה מקום מפגש לאנשים מכל קצוות העיר והעולם. מכאן נחזור אל העיר העתיקה ונצעד ברחובות השקטים של הרובע הנוצרי. נעבור על פני כנסיות יווניות קטנות בחצרות אחוריות נסתרות, הפטריארכיה היוונית האורתודוכסית, מנזר דום פולסקי הפולני והפטריארכיה הלטינית עד שנגיע לכנסיית עמנואל. כאן יפתח לנו נציג הכנסייה המשיחית פתח אל עולמו ואל סיפורה המיוחד של  הקהילה הבינלאומית הפועלת במקום.

לבסוף נשוב אל בית ההארחה שלנו, שם נסיים בשעות אחר הצהריים המאוחרות על כוס קפה ועוגה בגינה את ביקורנו באירופה בירושלים.

*שינוים יתכנו בהתאם החלטת המדריך בשטח תוך מתן תחליף ראוי.

תאריכי טיול :

16-18.12.2021

מחיר למטייל: 1890 ש"ח

תוספת לחדר יחיד: 400 ש"ח

 • הדרכה של מיטב המדריכים

 • 2 לילות בבית ההארחה הלותרני

 • ארוחות בוקר וערב (למטבח אין תעודת כשרות)

 • מע"מ
 • הגעה אל ומנקודת ההתכנסות, והפיזור בתחילת הטיול ובסופו
 • ארוחות צהריים
 • משקאות
 • עד 15 יום לפני הטיול – ללא דמי ביטול

 • 14-8 ימים לפני הטיול – 300 שח למשתתף

 • 7 ימים עד יומיים לפני הטיול – 500 שח למטייל

 • 48 שעות או פחות לפני הטיול (או אי הגעה) – תשלום מלא 

 • במקרה של ביטול עקב נסיבות קורונה – ללא דמי ביטול 

דילוג לתוכן