אירופה בגליל

על שפת ים כנרת…

כולנו מכירים את נופי הכנרת הרוגעים והפוריים, הגליל הירוק וגדות נהר הירדן כאתרי ההתיישבות החלוצית. אבל האם זה באמת הסיפור היחיד?
מתוך האכסניה היפהפיה והרומנטית בטבחה שעל חוף הכנרת נצא למפגשים וסיורים משולבים, בנסיעות קצרות באוטובוס, ונכיר גליל אחר.
גליל שכולו עולי רגל, צליינים ומתיישבים נוצרים שהגיעו מאירופה לחופי הכנרת המוזנחים של המאה ה-19בסיור הייחודי נגלה זווית חדשה לנופים המוכרים לרבים. נשמע סיפורים על חלוצים וחולמים, שמילאו תפקיד
משמעותי בהיסטוריה של האיזור כולו ונפגוש אנשים שקשרו את חייהם למקומות אלו והם
חלק מהפסיפס האנושי המרתק של הגליל גם בימינו-אנו
.

טופס התעניינות

נציגנו יחזור אליכם בהקדם

אכסניית הצליינים בטבחה היא פנינה נסתרת מעין שכיום אולי אינה ידועה לרבים. המבנה הראשון הוקם עוד בשנת 1890 על ידי האגודה הגרמנית למען ארץ הקודש ומאז היוותה בית למבקרים ומבקרות רבים. המתחם, השוכן ממש על שפת מי האגם ומוקף גנים מרהיבים, שימש במשך כמה עשרות שנים כאכסניית הנוער של כרי דשא, אבל מאז שנות ה-80 היה סגור בפני מטיילים ישראלים (ששהו מאז באכסניית הנוער שנבנתה בסמוך). רק השנה שב ונפתח המקום מחדש לציבור הרחב.

המקום בו נשהה מאפשר לבלות ערב נעים בקפטריה ההיסטורית או על המרפסת הצופה לאגם, אבל גם לפרוש ל"שלאפשטונדה" באמצע היום למי שחושק בכך. המטבח מציע מבחר של אוכל אירופאי עשיר, ואיך לא? – קפה עם עוגה ו"שלאגזאנה" (קצפת) לקינוח…

אין מקום מתאים מזה בכדי לצאת בעקבות עולי רגל, מיסיונרים, רופאים ומתיישבים אירופאים שהגיעו לגלות את מסתרי ארץ הקודש מאז המאה ה- 19 ולהתיישב בה. ברגל וברכב נסייר בעקבותיהם למקומות שחלקם מוכרים, אך בחלקם הגדול אינו מוכר לישראלים רבים.

הסיור הוא בקבוצה קטנה ואינטימית של 8-25 משתתפים, המאפשרת הזדמנות להיכרות מעמיקה וללמידה משותפת בתנאים בטוחים. 

פירוט הטיול לפי ימים:

"על עולי רגל, רופאים וח'ליפים וגם כמה חזירים מפורסמים…"

ההגעה לטבחה תיעשה באופן עצמאי ברכב או בתחבורה ציבורית. בשעה 10:30 ניפגש לאחר החלוקה לחדרים.

את פנינו יקבל על כוס קפה מנהל האכסניה, חוקר המקרא הגרמני, ד"ר גיאורג רווקאמפ. נשמע ממנו על ההיסטוריה של המקום ועל המבקרים בני הדורות שקדמו לנו: מקארל מאי ומלך בלגי ועד פרופ' אלעזר סוקניק. את חתימותיהם נוכל למצוא בספר האורחים העתיק שהוא בן למעלה ממאה שנה.

עם סיום קבלת הפנים, תוגש לנו ארוחה קלה במקום ולאחר מכן נתחיל את סיורנו המשותף.

נצא באוטובוס צמוד לסיור סובב כנרת. תחנתנו הראשונה הינה כפר נחום. כאן נמצא לא רק את שרידיו המפורסמים של בית הכנסת הידוע מתקופת התלמוד אלא נכיר גם את ישו כיהודי בן תקופתו. כאן נוכל לקבל טעימה קטנה מיוון: הכנסיה האורתודוקסית המזכירה לנו כי כפר נחום מהווה עבור הנוצרים את "עירו של ישו". הכנסיה אינה דומה רק מבחינה חיצונית לכנסיות של האיים היווניים, כי אם גם מצויירת כולה מבפנים על ידי אמנים יווניים.

מכאן נמשיך לתחנת הרכבת העתיקה בצמח.

הכנרת הפכה ליעד צליינות חשוב לאירופאים רבים עוד בראשית המאה ה-20 בעקבות הנגשת המקום באמצעות קו הרכבת, שתוכנן על ידי מהנדסים אירופאים. מתחנת הרכבת של צמח, על קו המסילה החיג'אזית, ניתן היה להגיע ברכבת לדמשק או למדינה ובסירת קיטור לטבריה ולטבחה. נבקר בתחנה המשוחזרת ובמוזיאון הקטן המספר את ההיסטוריה המרתקת של התחנה.

בהמשך סיורנו נגלה את שרידי "טירת המדבר הגרמנית" . במשך שנים זיהו בהריסות הנמצאות למרגלות אתר ספיר, בשטח השייך לאגודה הגרמנית לארץ הקודש, מקומות שונים: כפר נחום, בית ציידא או  שרידים של מצודה רומית. רק חפירות מדוקדקות יותר סייעו לזהות את המקום כארמון מוסלמי בן המאה ה- 8, ובו שרידי אחד מהמסגדים העתיקים ביותר בעולם. עד היום עומדת חורבת מינים זנוחה בצד הדרך…

מפסגת תל כנרות, המזוהה עם כנרת המקראית, נהנה ממבט שעת הערביים על האגם. מי שירצה, יוכל לחזור מכאן למלון בהליכה נעימה דרך הגנים.

לאחר ארוחת הערב נשמע הרצאה מרתקת של פרופסור חיים גורן על תרומתה של אירופה להתפתחות ארץ הקודש במאה ה19.  

את יומנו הראשון נסיים על המרפסת היפה הצופה לאגם.

"ממתיישבים אדוקים לנדל"ן נחשק"

כמעט כולם מכירים את המושבה הגרמנית בירושלים, את שרונה בקריה בתל אביב או את שדרות בן גוריון בחיפה. אך שני כפרים בגליל, ולדהיים (אלוני אבא) ובית לחם הגלילית, הם אלו ששמרו עד ימינו על הקסם המקורי והייחודי של ההתיישבות הטמפלרית הגרמנית בארץ הקודש, שראו בה את מקום הולדתו של ישו.

כנסיות ובתי מגורים, רחובות וגנים שנותרו כמעט ללא שינוי נחשבים היום עבור רבים משאת נפש נדל"נית, אך הם גם עדות לתרומה המרכזית, שהייתה למתיישבים הגרמנים האדוקים האלו למודרניזציה של פלסטינה-א"י.

נסייר באלוני אבא עם אחת מתושבות המקום, נשמע את סיפור חייה ואף נבקר בביתה הטמפלרי.

בהמשך דרכנו נגיע לנצרת וליד בית החולים האיטלקי נבקר בבית הקברות הצבאי הגרמני אשר הוכשר בשנת 1935, ממש באמצע שלטון הרייך השלישי בגרמניה. נספר את סיפור המקום והאחראי עליו ד"ר נורברט שוואקה, רופא, תיאולוג, גרמני וישראלי, שסיפור חייו מרתק לא פחות מזה של בית הקברות…

מכאן נמשיך לטבריה, בה נגלה פינה איטלקית חבויה שאינה נגישה בדרך כלל לציבור: בחצר הקדמית של כנסיית פטרוס הקטנה ניצב העתק מדוייק של פסל הברונזה של הקדוש הנוצרי, שרגליו נשחקו בשל נשיקות הברכה של עולי רגל רבים מספור בוותיקן שברומא. 

לאחר ארוחת הערב נשב יחד על מרפסת בית ההארחה,לשיחת רעים נעימה.

"קונדיטור לשם שמיים, אבל גם ישו לא היה רק פציפיסט…"

מה מחבר בין הר סיני לגליל ומדוע לא היה ישו רק רודף שלום? את התשובות לשאלות אלו נגלה על פסגת הר האושר הסמוך, אליו נטייל אחרי ארוחת הבוקר. זהו המקום שבו על פי המסורת נישאה דרשת ההר המפורסמת על ידי ישו. נבקר בכנסייה שתוכננה ונבנתה על ידי ארכיטקט איטלקי בהשראת כיפת הסלע בירושלים.

לאחר מכן נבקר בכנסיית לחם והדגים ונפגוש את "טבחה הגרמנית" .

מתיישבים גרמנים אשר הגיעו למקום כדי להקים מושבה חקלאית, מגלים

למרבה הפתעתם שרידים של כנסיה נוצרית קדומה שהוקמה לציון נס הלחם והדגים.  הפסיפסים, מהיפים מסוגם בארץ, מתארים ציפורים וצמחים האופיינים למקום (פרחי לוטוס, קורמורנים, צבאים, נחשים וכד') וכן נילומטר. הפסיפסים מוגנים כיום על ידי כנסיה שנבנתה בשנת 1982 כשחזור של הכנסיה העתיקה.

במנזר הבנדיקטיני הצמוד לכנסיה ניפגש עם אחד הנזירים, אשר העמיד את כשרונו כקונדיטור מומחה לטובת הכנסיה, ונשמע על חייו המיוחדים בארץ הקודש.

נחזור לאכסנייה שלנו דרך מטעי המנזר היפהפיים. עם שובנו לבית ההארחה ניפרד מאירופה שעל הכנרת – עם קפה, עוגה וכמובן, מנה גדושה של "שלאגזאנה"…

*שינוים יתכנו בהתאם החלטת המדריך בשטח תוך מתן תחליף ראוי.

תאריכי טיול :

09-11.12.2021
06-08.01.2022

מחיר למטייל: 1990ש"ח

תוספת לחדר יחיד: 450 ש"ח

 • הדרכה של מיטב המדריכים

 • 2 לילות לינה בבית ההארחה הצלייני טבחה

 • ארוחות בוקר וערב (למטבח אין תעודת כשרות) 

 • מע"מ
 • הגעה אל ומנקודת ההתכנסות, והפיזור בתחילת הטיול ובסופו
 • ארוחות צהריים
 • משקאות
 • עד 15 יום לפני הטיול – ללא דמי ביטול

 • 14-8 ימים לפני הטיול – 300 שח למשתתף

 • 7 ימים עד יומיים לפני הטיול – 500 שח למטייל

 • 48 שעות או פחות לפני הטיול (או אי הגעה) – תשלום מלא 

 • במקרה של ביטול עקב נסיבות קורונה – ללא דמי ביטול 

דילוג לתוכן